Hatay Kadın Girişimciler Derneği

2008 Etkinlikleri

MART 2008 : 29 Şubat-1Mart tarihlerinde " II.ANADOLU KADIN GİRİŞİMCİLER ZİRVESİ" ni gerçekleştirdik.Bir çok ilimizden gelen 200 civarında kadın girişimci derneklerinin temsilcileri için özel bir program hazırladık.1.gün otellerine yerleşen konuklarımızla birlikte ; dünyanın ilk kilisesi olan Saint Pierre Kilisesi'ni gezdikten sonra öğle yemeğini ünlü Antakya Mutfağı'ndan örneklerin sunulduğu Harbiye Hidro Tesisleri'nde yedik.Aynı gün öğleden sonra sektörel toplantılarımızı yaptık.Daha sonra katılımcılara Kredi Garanti Fonu ,Kosgeb,Girişimci Destek Paketi konularında bilgi verildi.Dünyanın 2.büyük Arkeoloji Müzesi özelliğine sahip olan Antakya Arkeoloji Müzesi ziyaret edildi.Akşam yemeği nostaljik Savon Hotel'de idi. Alarko Holding Yön Kur.Üyesi Sn. Leyla Alaton Günyeli "Kadın ve Girişimcilik" konusunda güzel bir konuşma yaptı.Organizasyonumuzun 2.gününde Hatay Kültür Merkezi'nde "KADININ EKONOMİK GÜCÜ ve ÜLKE EKONOMİSİNE KATKILARI "adlı panel öncesinde Başkanımız açılış konuşmasını yaptı.Daha sonra sırasıyla TUSİAD Başkanı Sn. Arzuhan Doğan Yalçındağ,TOBB Yön.Kur.Üyesi ve TOBB Kadın Girişimci Kurulu Koord. Sn. İlhan Parseken,TÜRKONFED Yön.Kur.Başk.Sn.Celal Beysel,TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sn.Aynur Bektaş birer konuşma yaptılar.Panelin moderatörü Milliyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Sn.Serpil Yılmaz idi.Panelistler ise Yazar ve eski Bakan Sn.Yılmaz Karakoyunlu,İstanbul Üniversitesi Öğr.Üyesi Sn.Pr.Türkel Minibaş , Adana Kagid Bşk.Sn.Yasemin Yılmaz oldu.Panelden sonra dünyada bir eşi daha olmayan 3 Semavi Din ve 6 mezhepten oluşan 75 kişilik "ANTAKYA MEDENİYETLER KOROSU" sahne aldı.Koromuzun en büyük özelliği olan tüm dinlerdeki ilahilerin hep birlikte.ayrım yapılmaksızın söylenmesi konuklarımızı duygu seline boğdu. ,Dakikalar boyunca ayakta alkışlanan koromuzun kostümlerinin sponsoru derneğimiz oldu.Kostümler, ünlü Moda Tasarımcısı Sn. Bahar Korçan tarafından , Hatay İpeği ile hazırlandı.Aynı günün akşamı Dedeman Otel'de Antakya Kız Meslek Lisesi'nin hazırlamış olduğu" Osmanlı'dan Günümüze " adlı defilenin ardından Gala Yemeğine geçildi.


 

MAYIS 2008 : Olağan kongremizi gerçekleştirdik.2008-2010(II.DÖNEM)Başkanımız Yasemin Mıstıkoğlu

MAYIS 2008 : ANGİKAD'ın Ankara'da düzenlediği "KADINDAN KADINA İŞ GÜNLERİ "organizasyonuna katıldık.

MAYIS 2008 : ATSO' nun düzenlemiş olduğu; Index Holding Yön.Kur.Bşk. hemşehrimiz Sn. Erol Bilecik'in sunumunu yaptığı "TEKNOLOJİ,BİLİŞİM ve TÜRKİYE" adlı konferansa katıldık.Aynı günün akşamı da Antakya Ottoman Palace 'ta Sn. Erol Bilecik onuruna verilen yemeğe katıldık.

HAZİRAN 2008 : Haziran Ayı Konuğumuz Mali Müşavir Sn. ADNAN GÜNAL oldu.

HAZİRAN 2008 : ATSO tarafından düzenlenen "İHRACAT-İTHALATTA GÜMRÜK MEVZUATI" Seminerine katıldık.

HAZİRAN 2008 : Ünlü Moda Tasarımcısı ve MTD Başkanı Sn. Bahar Korçan'ın öncülüğünde gerçekleştirilen "GALATAMODA FESTİVALİ" Anadolu'da ilk defa Adana'da düzenlendi. Bahar Korçan ,Hatice Gökçe ,Ümit Ünal ,Özlem Süer ,İdil Tarzi,Deniz Kaprol, ,Müge Ersin ,Ezra-Tuba Çetin,Özgür Masur ,Ebru Günay Zeynep Erdoğan ,Nur Toktay ,Mehtap Elaidi,Simay Bülbül, Gamze Saraçoğlu ,Berrin Gönen ,AyşeBrav olmak üzere toplam 18 tasarımcının ürünleri Adana Real'de sergilendi. Dernek olarak bu etkinliğe katıldık.

HAZİRAN 2008 : KÜLTÜR ve TURİZM BAKANLIĞI'nın projesi olan "15 MARKA ŞEHİR" kapsamında yer alan ilimiz için ;Sn. Valimiz Nusret Miroğlu'nun çağrısıyla "MARKA KENT EYLEM PLANI" toplantısına , oluşturduğumuz dosyamızla birlikte katıldık.İl Genel Meclis Salonundaki toplantının sunumu Yatırım Yönetim Danışmanlık Ltd.Şti. Kurucu Ortağı Sn. Birkan Erdal tarafından yapıldı.Ertesi günü 2.oturumun ATSO Toplantı Salonu'nda yapılması kararlaştırıldı.

HAZİRAN 2008 :Valilik öncülüğünde , İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile ATSO'nun sekreteryasında gerçekleştirilen toplantının 2.oturumunda komisyonlar oluşturuldu.Tanıtım komisyonu ve Turizm Komisyonu'nda görev almış bulunuyoruz.

TEMMUZ 2008 :Temmuz Ayı konuğumuz başarılı işkadını Sn.CEMİLE GÜNTAV oldu. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ,(Otel-lokanta Grubu) İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Vakıf Başkanı,İskenderun Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müt. Heyeti Üyesi ve TOBB Hatay İli Kadın Kurulu Üyesi olan Sn.Cemile Güntav Antakya'da doğmuştur. Eşiyle ortak olarak GÜNTAV CANLI HAYVAN İTH. İHR. TAAHHÜT SAN.VE TİC.LTD ŞTi. kurmuştur.1988 yılından beri aktif olarak iş hayatında yer almaktadır.Cemile Hanım iş ve özel hayatında başarının sırlarını bizlerle paylaştı.

Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (HESOB) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından ilimizde yürütülen, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi kapsamında  Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM ) Danışmanı Kadın Girişimciliği Destekleme Projesi Eğitmeni olarak görev yapan Sn.Nurcan  TALAY tarafından verilen eğitim seminerlerine katıldık.Bu proje ile iş fikrinin oluşturulması, üretim planlama, pazarlama, satış, iş planının hazırlanması derslerinin yanı sıra "etkili iletişim, beden dili ve motivasyon" gibi konularda eğitim verildi.

AĞUSTOS 2008 : Ağustos Ayı konuğumuz Antakya Ticaret Sanayi Odası Başkanı Sn.HİKMET ÇİNÇİN idi. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ; " Kadın girişimcilerin illerdeki oda ve borsa yönetiminde kadın oranının yükseltilmesi yönünde çalışmalar yapılmaktadır.Bildiğiniz gibi, Oda ve Borsa organ seçimleri Ocak-Şubat 2009 tarihlerinde yapılacaktır. Oda ve borsaların yönetim organlarında kadın girişimci oranı son derece düşük kalmaktadır. Kadın girişimciler oda/borsa seçimleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları için yönetimden uzak kalmaktadırlar. Hedefimiz, üyelerimizin oda/borsa seçim sistemleri hakkında bilgilendirilmesiyle komite, meclis ve yönetim kurullarında kadın girişimcilerin en yüksek oranda görev almasıdır" dedi. Kadın girişimcilerin ve derneğimizin en büyük destekçisi olan ATSO Başkanı Sayın Hikmet Çinçin'e davetimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.Her zaman süregelen ATSO-HATAY KAGİD işbirliğimizin devam etmesini diliyoruz.

AĞUSTOS 2008 : TC.Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müd.Sn.ESENGÜL CİVELEK'i ziyaret ettik.

EYLÜL 2008 : 22 eylül 2008 günü Hatay Valisi Sn.NUSRET MİROĞLU'nu ziyaret ettik. Derneğin kuruluş tarihi olan 2006'dan bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz bir dizi etkinlik ve projeler konusunda bilgi vererek; bundan sonra yapmak istediğimiz çalışmaları anlattık. En büyük amacımızın kadın istihdam oranını yükseltmek olduğunu belirterek ;Türkiye ortalamasının üzerinde olan Hatay'daki kadın istihdam oranını yine de düşük bulduğumuzu;Çalışan kadın sayısının artması ekonomiye büyük katkı sağlayacağını ifade ettik.Hatay Valisi Nusret Miroğlu'da Hatay'da kadına verilen değerden övgüyle söz ederek; bu noktada eğitimin çok önemli olduğuna dikkat çekerek; "Aktif kadın derneklerinin toplum için gerekliliğini yadsıyamayız. Kadın öncelikle anne olduğu için çocuklarına rol model olmaktadır. Dolayısıyla- eğitimli kadın, eğitimli toplumu oluşturur- teziyle hareket edersek; bu noktada kadınların eğitimli olması çok önemlidir. Sosyal, siyasal, ekonomik gelişim böylece daha fazla ivme kazanır. Sizlerin çalışmalarının bu yönde olmasını takdir ediyorum" dedi.Sn.Valimiz Nusret Miroğlu'na 11 Ekim 2008 Tarihinde yapacağımız Türkiye-Suriye İş Kadınları toplantısı hakkında da bilgi verdik.

EKİM 2008 : Başkanımız Yasemin Mıstıkoğlu ile Halep Sanayi Odası İş Kadınları Komitesi Başkanı Bedour Taha liderliğindeki Türkiye - Suriye İş Kadınları, Halep Sanayi Odasında buluştuk. Halep Valisi Dr.Tamer Al-Hacceh "TÜRKİYE-SURİYE İŞKADINLARI 1.EKONOMİK BULUŞMASI" adlı toplantının ev sahipliğini üstlenirken,Halep Türkiye Başkonsolosu Ali Kemal Aydın da Türkiye'yi temsil etti. Adana,Ankara,Antalya,Eskişehir,Hatay,İstanbul ve Konya'dan iş kadınları derneklerinden katılan 54 Türk işkadını ile Halep Sanayi Odası üyesi iş kadınları ikili görüşmeler de bulundular. Konfeksiyon,turizm,tıp,otomotiv,dekorasyon,mühendislik,gıda sektörlerinden iş kadınları yaptıkları ikili görüşmelerden olumlu sonuçlar beklediklerini bildirdi. Toplantı sonunda yayınlanan deklarasyon ile Türkiye -Suriye işbirliği ile 2009 Mayıs'ta tüm Doğu Akdeniz ülkelerindeki iş kadınlarının da davet edileceği tekstil, ev tekstili ve ev dekorasyonu fuarı yapılması öngörüldü.Gala programı Halep Şehir Kulübü'nde düzenlendi.Aslen Antakyalı olan Halep'in ünlü iş kadınlarından Sn.Devlet Bermede tarafından organize edilen gala gecesinde konuklar doyasıya eğlendi.Başta Türkiye'nin Halep Başkonsolosu Sn.Ali Kemal Aydın bizleri yalnız bırakmadı.

EKİM 2008 : Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sn.ZAFER ÇAĞLAYAN'ın Hatay' ı ziyareti nedeniyle ATSO Konferans Salonunda yapılan toplantıya katıldık.Sn.Çağlayan konuşmasının bir bölümünde kadın girişimcilere % 0 faizle 18 ay vadeli 30.000 YTL kredi sağlanacağı müjdesini verdi.Sn.Çağlayan'a bu nedenle tüm girişimci kadınlar adına teşekkür ettik.

EKİM 2008 : Başkanımız Yasemin Mıstıkoğlu, "Kadın Girişimciliği"konusunda TRT Ankara Radyosu'nun canlı yayın konuğu oldu. 

EKİM 2008 : Marka Kent olması ile ilgili girişimler artık teori olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşüyor.Hatay Valisi Sn.Nusret Miroğlu , Hatay Milletvekili Sn.Sadullah Ergin,Antakya Belediye Başkanı Sn. MehmetYeloğlu,ATSO Bşk.Sn.Hikmet Çinçin, Yönetim Yatırım Danışmanlık Gen.Müd.Sn.Birkan Erdal ve komisyon başkanlarıyla toplantıdaydık.

KASIM 2008 : İŞKUR,Mustafa Kemal Üniversitesi ve Hatay Kadın Girişimciler Derneği iş birliğiyle "ÇOCUK BAKICILIĞI KURSU" düzenledik. ATSO'da başlayan kursta 20 kursiyere ücretsiz çocuk yetiştirme eğitimi verilecek. Kursiyerler, 0-6 yaş arasındaki çocukların bakımı, gelişimi, güvenlik önlemleri, çocukla iletişim kurabilme konusunda bilgilendirilecek. Kurs 12 hafta ve 366 saat sürecek. Kurslardan hiçbir ücret ödemeden yararlanacak olan kursiyerlere, Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin 11 değerli hocası tarafından çocuk bakım konusunda detaylı bir eğitim verilecek.Kursa katılanlara 3 aylık eğitimden sonra sertifika verilecek. Bakıcıya ihtiyacı olanlar İŞKUR 'a başvurarak sertifikalı eleman çalıştırabilecek.

KASIM 2008 : 10 Kasım 2008 günü ULU ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ü ölümünün 70. yıldönümünde saygıyla anıp mozolesine çelenk koyduk.

KASIM 2008 : Üyemiz Sn.Işık Narin'in sahibi olduğu Honda Plaza Narin'de düzenlenen Honda Jazz tanıtım kokteyline katıldık.

KASIM 2008 : Üyemiz Sn.İlke Nil Bireyşoğlu'nun sahibi olduğu Terapi Psikolojik Değerlendirme ve Danışma Merkezi'nin açılış kokteyline katıldık.

KASIM 2008 : İŞKUR Hatay İl Müdürü Sn.AHMET BULANIK konuğumuz oldu. İŞKUR Müdürü Ahmet Bulanık, bizleri AB projeleri konusunda da bilgilendirerek; her türlü destek vereceğini söyledi.
 

KASIM 2008 : Türk Patent Enstitüsünce Coğrafi İşaret olarak tescil edilen “Künefe” için ATSO’da Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn. ZAFER ÇAĞLAYAN, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Hatay Milletvekili Sn.SADULLAH ERGİN’ın katılımı ile düzenlenen törene bizler de katıldık.

KASIM 2008 : Türkiye Sakatlar Derneği Antakya Şubesi’ne hibe edilen ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından nakliye işlemleri gerçekleştirilen 35 adet Akülü Özürlü Aracının Antakya Belediye Parkı’ndaki dağıtım törenine katıldık.

KASIM 2008 : Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın konuğu olarak Antakya’ya gelen Merkez Bankası Eski Başkanı,ekonomist Sn. SÜREYYA SERDENGEÇTİ bir konferans verdi.Ülkemizde ve dünyada yaşanan son ekonomik gelişmelerin değerlendirildiği “Uluslar arası Kriz ve Türkiye” Konulu konferansa bizler de katıldık.

KASIM 2008 : "Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi V.koordinasyon toplantısı"na katıldık.Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği tarafından organize edilen ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Sn.Bendevi Palandöken’in de katıldığı bu toplantıda Kadın girişimciliğini destekleme merkezlerinin kurumsallaşması ve sürdürülebilirliği, Kadın girişimciler ağı çalıştay sonuçları ve TESK’in ,Kadın girişimciler ağını kurma kararı, Kadın girişimciliğini destekleme hizmetlerinin sürdürülebilirliği ve planlanan aktiviteler anlatıldı

ARALIK 2008: İŞKUR Hatay İl Müdürü Sn.Ahmet Bulanık tarafından İŞKUR Binasında derneğimize özel olarak verilen AB proje eğitimi seminerine katıldık.

ARALIK 2008: TOBB Başkanı Sn.Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla ATSO ve ATB tarafından 2006-2007 yılında yüksek düzeyde vergi ödeyen,döviz kazandıran faaliyette bulunanlar onuruna düzenlenen ödül töreninde biz de vardık. Sn.Rifat Hisarcıklıoğlu, törende ayrıca Sevgili üyemiz IŞIK NARİN ; başarılı iş kadını olarak göstermiş olduğu etkin faaliyetlerinden dolayı ödül aldı

ARALIK 2008:tören öncesinde “Küresel Krizin etkileri ve Hatay Ekonomisi’ konulu bir konferans verdi.Bu : Merkezi Finans İhale Birimi’nin 2007 yılında açmış olduğu Aktif İstihdam Tedbirleri Hibe Planı çerçevesinde kabul gören 8 projenin tanıtıldığı toplantıya katıldık.Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle “Aktif İstihdam Tedbirleri Hibe Planı” kapsamında dezavantajlı gruplar arasında yer alan işsiz kadın ve gençlerin istihdamı için 28 ilde 16 milyon Euroluk kredi dağıtılması amaçlanırken,;ülke bazında hibe alan projelerden 300 Bin Euro’yu geçen 4 projeden 3’ü Hatay merkezli olarak gerçekleşmesi bizi mutlu etti

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button