Hatay Kadın Girişimciler Derneği

2012 Etkinlikleri

 1. Asinin kızları Okuldan Hayata Projesi Ocak ayından itibaren hayat geçti.
 2. Haziran’da tiyatro ‘ya götürdük, Metin UCA ile sohnet edildi.
 3. Can ZİNNEHA’nın özgüven semineri verildi.
 4. Başaran kadınla paneli 3’ü belediye toplantı salonunda meslek lisesi mezunu Başkent üniversitesinden prof. Antakya’dan Bilgisayar öğretmeni *** uluhan Tekelioğlu’nun da katıldığı panel yapılmıştır.
 5. 1453 eğitimine gidildi.
 6. Aileleriyle toplantı yapıldı.
 7. Gurup toplantıları yapıldı.
 8. Belediye başkanıyla sabah kahvaltısı yapıdı.
 9. Kagider, Garanti Bankası birlikteliğiyle girişimci kadınlar Anadolu toplantısı Antakya’da gerçekleşti, ev sahipliğini biz yaptık.
 10. Cengiz Topel ve Bedi Sabuncu İlköğretim okullarında okul aile birliğiyle ev hanımlarına mikro kredi şube müdürlüğü ile girişimcilik panelleri yapıldı.
 11. 8 Mart dünya kadınlar günü nedeniyle tüm dernekler adına Atatürk anıtındaki konuşmayı KAGİD olarak basın bültenine biz yaptık.

 

1) 29 ŞUBAT, BELEDİYE SAVAŞ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIYLA

Lütfü Savaş, kadın dernek temsilcileriyle belediye icraatlarını paylaştı.

Savaş, kadın dernek temsilcileriyle belediye icraatlarını paylaştı Başkan Savaş'ın geçtiğimiz günkü konukları Kadın Dernekleri'nin temsilcileri ve üyeleri oldu. Belediye Başkanı Savaş'ın ev sahipliğinde Antakya Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleşen toplantıya Türk Kadınını Güçlendirme ve Tanıtma Vakfı Hatay Şube Başkanı ve Korunmaya Muhtaç Çocukları Koruma Derneği Şube Başkanı Gül Ergüner, Türk Kadınlar Birliği Şube Başkanı Nesime Melek, Türk Anneler Derneği Şube Başkanı İsmet Ertürk, Sevgi ve Şefkate Muhtaç Çocukları Koruma Derneği Şube Başkanı Serpil Öğüt, Hatay Kadın Girişimciler Derneği(Kagid) Başkanı Belgin Ünal, Yardımsevenler Derneği Şube Başkanı Gülsev Ömeroğlu ve dernek üyeleri katılım gösterdi.

 

2) 29 ŞUBAT, DERNEKLE ASİ’NİN KIZLARI OKULDAN HAYATA PROJESİNİN İÇERİĞİ OLARAK 1453 FİLMİNE GİDİLDİ.

Hatay Kadın Girişimciler Derneğinin (KAGİD) Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) koordinasyonunda yürüttüğü "Asi'nin Kızları Okuldan Hayata" adlı proje kapsamında Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Meslek Lisesinden 120 öğrenci sinemaya götürüldü.

Hatay Kadın Girişimciler Derneğinin (KAGİD) Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) koordinasyonunda yürüttüğü "Asi'nin Kızları Okuldan Hayata" adlı proje kapsamında Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Meslek Lisesinden 120 öğrenci sinemaya götürüldü.

Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre, projenin kültür etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler, dernek üyeleri ve öğretmenler eşliğinde "Fetih 1453" adlı filmi izledi.

Dernek Başkanı Belgin Ünal, yaptığı konuşmada, projeyle çocukları hayata hazırlarken, hayatın her alanında bulunmaya çalıştıklarını belirtti.

 

3) 9 MART, DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜN 102. YILI NEDENİYLE YAPILAN TÖRENDE TERTİP KOMİTESİ ADINA KAGİD BAŞKANI BELGİN ÜNAL BİR KONUŞMA YAPMIŞTIR.

KAGİD Başkanı Belgin Ünal 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde konuşma yaptı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü tüm Türkiye de olduğu gibi şehrimizde de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Gün dolayısıyla sabah saatlerinde Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz’in eşi Zehra Lekesiz, Garnizon Komutanı P.Kd. Alb. Mehmet Semih Erdoğan’ın eşi Ayla Erdoğan ve Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’ın eşi Doç.Dr. Nazan Savaş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Atatürk Anıtına birlikte çelenk sundular. Saygı duruşu’nun ardından, İstiklal Marşının okunduğu törende şehrimizde bulunan kadın derneklerinin temsilcileri de hazır bulundu. Törende Tertip Komitesi adına bir konuşma yapan Kadın Girişimciler Derneği (KAGİD) Hatay Şube Başkanı Belgin Ünal yaptığı açıklamada, “Yaşamımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, bizi eğiten, yetiştiren, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, ailenin ve toplumun temel taşı olan fedakâr kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nün 102. yılını kutluyorum.” dedi.

 

4) 13 MART, BAŞARAN KADINLAR 3.PANELİ

 

Başaran kadınlar bir arada..

Hatay Kadın Girişimciler Derneği- DOĞAKA ortaklı yürütülen Asi'nin Kızları Okuldan Hayata projesi kapsamında Gazeteci Yazar Tuluhan Tekelioğlu hafta sonu Antakya'nın konuğu oldu.

Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Meslek Lisesi  öğrencileri ile “Başaran Kadınlar-3” adlı panelde bir araya gelen ünlü televizyon yapımcısı Tekelioğlu, öğrencilik ve meslek hayatındaki deneyimlerini anlattı.

Tekelioğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı panelin diğer konukları meslek lisesi mezunu olup başarıya ulaşmış Prof. Dr. Semiha Aydın ile Bilgisayar Öğretmeni Nesrin Döner oldu. DOĞAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti, Hatay KAGİD Başkanı Belgin Ünal, dernek üyeleri ile öğrenciler ve velilerin bulunduğu panelin sonunda Tuluhan Tekelioğlu “40’ında 40 Kadın” adlı kitabını öğrenciler için imzaladı

 

5) GARANTİ BANKASI 18. KADIN GİRİŞİMCİ BULUŞMASI ANTAKYADA YAPILDI.

 

“Geleceği Kadınlar Ve Erkekler Birlikte İnşa Edecek…”

 

KAGİDER işbirliğiyle düzenlenen 18. Kadın Girişimci Buluşması, Antakya'da yapıldı


Güngör Ottoman Palace Otel'de düzenlenen toplantının açış konuşmasını yapan Karadere, çok kültürlü yapısı ve hoşgörü anlayışıyla ünlü bir kentte olmaktan duyduğu mutluluğu belirttikten sonra, "Ülkemizde egemen olan geleneksel yaklaşımın etkisiyle, iş hayatında erkeklerin istihdamına öncelik veriliyor.

Kadın girişimciliğinin, bu genel yaklaşımı temelden sarsmak için önemli bir hareket alanı ve farkındalık yarattığına inanıyoruz. Kadınlarımızın iş hayatında daha etkin yer almaları için tüm olanaklarımızla kendilerini desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülden Türktan, Türkiye'de ve dünyada geleceği kadınlar ve erkeklerin birlikte inşa edeceğini vurguladı.

Hatay Kadın Girişimciler Derneği Belgin Ünal ise "18. Kadın Girişimci Buluşması"nın Antakya'da düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında; " İş hayatında daha fazla yer almalıyız. Ekonomik özgürlüğün, hayatın her alanında başarıya ulaşmanın en önemlilerinden biri olduğunu unutmayalım. Hemcinslerimizin başarısı için hayatın her alanında onlara destek olalım ve daha büyük başarılara teşvik edelim." dedi.

 

6) CENGİZ TOPEL İLKÖĞRETİM OKULU TOPLANTISI-KADINLARA MİKRO KREDİ VERİLECEK.

 

'Biz de Çalışmak İstiyoruz'

Hatay Kadın Girişimciler Derneği veHatay Mikrokredi Şube Müdürü Serap Varoğlu, ev kadınlarından oluşanCengiz Topel İlköğretim Okulu velileri için "Girişimcilik ve kredi" konulu bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Gerçekleşen toplantıda konuşan Hatay Kadın Girişimciler Derneği (KAGİD) Başkanı Belgin Ünal ise; derneğin amaçlarından biri olan çalışan kadın sayısını arttırmak için tüm fırsatları değerlendirmek gerektiğini söyledi. Ünal, iş yaşamının nasıl başladığını ve azimle nasıl başarılı olunabileceğini anlattığı konuşmasına devamla şunları söyledi:

"Sizlerin çalışma arzusunda olduğunuzu gördüm. Nitekim bugün aranızdan 5 kadın mikrokredi kullanarak girişimci olmaya karar verdi. Bu çok güzel bir gelişme. Dernek olarak bizler de her türlü desteği sağlayacağız. O nedenle bugün olduğu gibi, bundan sonra da bilgilendirme toplantılarının sürekliliği derneğimiz tarafından sağlanacak. Yeter ki kadınlarımız 'Biz de çalışmak istiyoruz' desin.

 

7) ZİRVE- SEVGİ, BARIŞ, HOŞGÖRÜ KENTİNDE BULUŞUYORUZ PANELİ

“Hatay’da Dostluklar Paylaşıldıkça Çoğalır…”

 

Türkiye genelindeki KAGİD üyesi kadınları Hatay’da buluşturan Hatay Kadın Girişimciler Derneğinin toplantısında katılımcılar önemli mesajlar verdiler.

Türkiye genelindeki KAGİD üyesi kadınları Hatay’da buluşturan Hatay Kadın Girişimciler Derneğinin toplantısında katılımcılar önemli mesajlar verdiler. Katılımcıların ortak görüşü:
Kadınlara her alanda fırsat eşitliği sağlanmalı

 

Hatay Kadın Girişimciler Derneği Sevgi, Barış, Hoşgörü Kenti Hatay’da İş Kadınlarını buluşturdu.
Geçtiğimiz hafta sonu Antakya Ottoman Palace’de gerçekleştirilen toplantıya Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı, HAGİAD Başkanı Aykut Özbuğday, YKM Genel Müdürü Jaklin Güner, Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Gazeteci Yazar Yrd. Doç. Dr. Fatoş Karahasan, KAGİDER Yönetim Kurulu üyesi Aydan Baktır, Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu, Index Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Gazeteci-Yazar Tuluhan Tekelioğlu, TRT Program Yapımcısı ve Belgesel Yönetmeni Kerime Senyücel, dini cemaatlerin ruhani liderleri, KAGİD üyeleri ve basın mensupları katıldı.
Toplantı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından KAGİD Hatay Yönetim Kurulu Başkanı Belgin Ünal’ın açış konuşmasıyla başladı.

 

 

 

 

 

ÜNAL: Kadınlara her kademede fırsat eşitliği sağlanmalı,
KAGİD Hatay Yönetim Kurulu Başkanı Belgin Ünal konuşmasına ülkelerin gelişmiş düzeylerinin kadın ve erkek eşitliğinden geçtiğini söyleyerek başladı.
‘Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli faktörlerden biri ülkedeki kadın-erkek eşitliği ile ülkedeki önemli karar mekanizmalarının başında kadınların varlığıdır’ diyen Başkan Ünal, “Bunun için öncelikle kadınlara fırsat eşitliği sunulmalı ve eğitim imkanları sağlanmalıdır. Çünkü kadınlar, hem nüfusun yarısını oluşturuyor hem de idare konusunda oldukça yetenekli. Kadın eli değmemiş bir toplum uygar gelişmişlik seviyesine ulaşması da düşünülemez. Bu noktada hepimizin üzerine düşen görevler var. Genç kızlarımıza eğitimleri için öncelik etmek ve onları çalışma hayatına katmak için bir nevi koçluk yapmak bu görevlerimizden bazıları. Güçlü duruşumuz ve iş hayatındaki başarılarımızla gençlerimize rol model olmak da yine oldukça önemli” dedi.

KAGİD Hatay Yönetim Kurulu Başkanı Belgin Ünal, “Kadınların iş hayatına atılması için gerekli hoşgörü ortamını yaratabilirsek, yani ezici değil yapıcı rekabeti benimser ve uygularsak ben inanıyorum ki, Türkiye’de kadın girişimci sayısı hatta kadın idareci sayısı kısa sürede artacaktır. Fırsat eşitliğinin her kademede sağlanması demokrasinin de bir gereği olduğundan, meclise girip ülkemizi temsil edecek kadın aday sayısının artmasını ve yine kamunun üst düzey yöneticiliklerine kadınların getirilmesini gönülden istiyorum” diye konuştu.


8) ASİ’NİN KIZLARI OKULDAN HAYATA ADLI PROJE KAPSAMINDA ATSO’NUN SPONSORLUĞUNDA YAPILAN KAHVALTININ KONUĞU BELEDİYE BAŞKANI LÜTFÜ SAVAŞ.

"Asi'nin Kızları Okuldan Hayata" Projesi

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Kadın Girişimciler Derneği'nin (KAGİD) Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) işbirliğiyle yürüttüğü "Asi'nin Kızları Okuldan Hayata" projesi kapsamında Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Kız Meslek Lisesi...öğrencileriyle bir araya geldi. Savaş, düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, projeyle 120 öğrencinin hayata hazırlanmasına katkı sağlanmasının çok anlamlı olduğunu belirtti.

KAGİD Başkanı Belgin Ünal da DOĞAKA Sosyal Destek Programı kapsamında yürütülen ve 9 ay sürecek projeyle 120 öğrenciye tiyatro, sinema gibi etkinliklerin yanı sıra kitap okuma ve aile içi iletişim, girişimcilik, liderlik konularında seminerler verileceğini kaydetti.

9) SURİYE’DEN HATAYLI YATIRIMCILAR LA YAPILAN DAVETTE KAGİD VE HAGİAD ORTAKLIĞIYLA  GERÇEKLEŞTİRİLDİ. BELGİN ÜNAL KATILIMCI VE KONUŞMACILARA TEŞEKKÜR ETTİĞİ KONUŞMASINDA İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DOSTLUĞUN TİCARETE DÖNÜŞTÜĞÜNÜ İFADE ETTİ.

HAGİAD ve Hatay KAGİD organizasyonu ile düzenlenen Suriye'de Yatırım Olanakları ve Yatırım Koşulları toplantısı - Aykut Özbuğday (HAGİAD Başkanı)

 


 

 

10) SOTERYA’DA UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ EL SANATLARI ÜRETEN KADINLARIN ÜRÜNLERİ SERGİLENDİ.

Unutulmaya Yüz Tutmuş El Sanatları Sergilendi

 

 

Unutulmaya Yüz Tutmuş El Sanatlarını Yeniden Canlandırmaya Çalışan Hatay Kadın Girişimcileri Derneği (Kagid) Soterya Antakya Evi'nde El İşi Sergisi Açtı.

Hatay Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİD) tarafından uzun uğraşlar sonucu hazırlanan el işi sergisi Soterya Antakya Evi'nde açıldı. Serginin açılışına Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz, Hatay Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİD) Başkanı Belgin Ünal ve çok sayıda bayan katıldı. Açılan sergiye ilk günden yoğun bir ilgi vardı.

El emeği ürünlerin kendine özgü bir dili olduğunu ifade eden Hatay Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİD) Başkanı Belgin Ünal, "Kadınların ürünlerini burada satmaktan, yerli yabancı turistlerle fikir alışverişi yapmaktan son derece mutluyuz. Bize bu konuda rehber olan Sayın Valimize de çok teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

 

 

11) HATAY KAGİD KONYA KİKAD’LA BULUŞTU.

Hatay Kadın Girişimciler Derneği, Konya İş Kadınları Derneği (KİKAD) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ”İş Yaşamında Hoşgörü Buluşması” paneline katıldı.


KİKAD Başkanı Saime Yardımcı’nın davetiyle, Türkiye’nin birçok ilinden 200’e yakın girişimci kadın derneklerinin katıldığı panel Konya Dedeman Otel’de gerçekleşti.

“İş Yaşamında Hoşgörü” buluşmasına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ‘nun eşi Sare Davutoğlu, dünyada kadın CEO oranının yüzde 5′in altında olmasına karşın; Türkiye’de bu oranın yüzde 12 olduğunu söyledi.

Hatay KAGİD Başkanı Belgin Ünal, bu tür buluşmaların çok verimli geçtiğini belirttiği açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“KİKAD Başkanı Sayın Saime Yardımcı’nın da belirttiği gibi “Yeni düşünceleri dinlemekle ve kabul etmekle harmanlanan hoşgörü felsefesi”nin iş dünyasına katkısı olduğunu düşünüyorum. Özellikle “Hoşgörü Kenti Hatay” sloganıyla gururlandığımız Hatay’dan giden bir grup kadın girişimci olarak, diğer illerden gelen katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördük. Bu anlamda Hatay’ı da en iyi şekilde tanıttığımızı söyleyebilirim. Ayrıca karşılıklı görüşmeler sayesinde önemli iş bağlantıları yaptık.”

 

 

 

 

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button